Stare Brusno

Wieś została spalona przez wojsko polskie w dniu 21 września 1945 r. podczas operacji przeciwko UPA. Część mieszkańców wysiedlono do ZSRR, a pozostałą część w 1947 r. podczas akcji "Wisła".

W lesie, który zarósł teren opuszczonej wsi znajduje się miejsce po cerkwi. Ostatnia, murowana cerkiew pw. św. Paraskewy była zbudowana w 1906 roku a rozebrana w 1956. Przy fundamentach cerkwi stoją dwa krzyże. Jeden upamiętnia budowę cerkwi w 1906 r. i pierwsze misje w parafii w 1925 r., drugi 950. rocznicę chrztu Rusi-Ukrainy. Przy cerkwisku zachował się miejscowy cmentarz, a na nim ponad 300 kamiennych nagrobków. Najstarsze, prymitywne i toporne, z nieporadnie wyrytymi napisami, pochodzą z początku XIX w., najnowsze z lat 40. XX w. Wszystkie wykonane były przez miejscowych kamieniarzy.

... ... ...
... ...

Gdzieś w drodze do Nowego Brusna...


... ... ...

Nowe Brusno

Drewniana cerkiew pw. św. Paraskewii jest jedną z najstarszych w regionie. Data jej budowy nie została dokładnie ustalona, powstała najwcześniej w 1676 a najpóżniej w 1790 r. Udokumentowana jest tylko data przebudowy w latach 1903-1906 roku. W 1873 r. do sanktuarium dostawiono zakrystię, a w 1903 r. przekształcono bryłę budowli (wzniesiono nowy babiniec, zmieniono profile kopuł i zlikwidowano zadaszenie). Była to filialna cerkiew greckokatolickiej parafii w Bruśnie Starym, po wojnie nieużytkowana i zdewastowana, w latach 90. XX w. rozpoczęto prace konserwatorskie.

W Nowym Bruśnie znajduje się cmentarz wojskowy z I wojny światowej, na którym w 1915 r. pochowano żołnierzy rosyjskich i niemieckich.

... ...
... ...

Gdzieś w drodze z Nowego Brusna...


... ... ...

Łówcza

W dniu 21 IX 1939 roku w okolicy wsi złożyły broń otoczone przez Niemców resztki 75 pułku piechoty. Tu także dostał się do niewoli gen. brygady Antoni Szyling, dowódca armii Kraków.

Przez wieś w latach 1939-41 przechodziła radziecko-niemiecka linia demarkacyjna.
Rejon Łówczy był po drugiej wojnie światowej terenem walk z oddziałami UPA.

Cerkiew w Łówczy pochodzi z 1808 roku. W 1899 roku rozstała rozbudowana o babiniec oraz ośmiopołaciową kopułę zwieńczoną wieżyczką. Od drugiej wojny światowej pełni ona rol kościoła katolickiego.


... ...
... ...


Firefox 2